İzmir Lokma Dökmek Nedir

İzmir Lokma Dökmek Nedir

Bu deyim günümüzde İzmir’de sıkça kullanılsa da başka şehirlerimizde de yavaş yavaş İzmir lokma dökümü görülmeye başlanması ile birlikte kullanıma girmektedir.

Lokma dökümü deyimini bilmeyenler için kısaca açıklayalım Hayır işlemek isteyen birisinin bir lokmacı firması ile anlaşıp belirli bir ücret karşılığında insanlara bedava lokma dağıttırması işlemidir.

Geçmişten beri süregelen bir gelenek olan lokma döktürmek, insanların sevinçlerini, acılarını başkaları ile paylaşmak bir dayanışma duygusunun vücut bulduğu bir durumdur.

Eskiden inşaların kendilerinin yapıp dağıttığı bu yiyecek günümüzde yaşam tarzlarının değişmesi ile birlikte artık evlerde insanlar kendileri yapamaz hale gelmiş ve bu işi yapan insanlara bırakmışlardır.

Lokma İmalatı

Lokma imalatı ve dağıtımı yapan bu kişilere İzmir lokmacı denmektedir. Genellikle tatlıcı kökenine sahip bu insanların ya da firmaların sayısında son dönemde önemli bir artış gözlemlenmektedir.

Ya araç ve gereçlerini lokmanın döküleceği yere taşıyarak veya bu iş için modifiye edilmiş araçlarla lokma dökümünü gerçekleştirmektedir.

Lokma Sektörü

İzmir lokma sektörünün son zamanlarda oldukça hareketli günler yaşadığından bahsetmiştik. Bundan on yıl öncesi ile kıyaslandığında sektörde faaliyet gösteren oyuncuların sayısı en az on kat artmıştır.

Gerek talebin yüksek oluşu gerekse de lokma dökümünde kullanılan araçların gelişmesi bunda oldukça etkili olmuştur.

Bu durum da ister istemez İzmir lokma fiyatı üzerine oldukça olumlu bir etkide bulunmuştur.

Firmamız otuz yıllık bir süreçten beri İzmir lokma dökümü, pilav, aşure, helva dökümü gibi hizmetleri çok ekonomik rakamlarla halkımıza sunmaktayız.

Bütün ürünlerimizde birinci sınıf malzeme kullanmakta olup hepsini tek tek büyük bir özenle seçmekteyiz.

İzmir lokmacı firması düzgün üretimi, doğru fiyat politikası ile hizmet veren bir firmadır. Dökmüş olduğu lokmaların lezzeti de herkes tarafından takdir edilmektedir. Kendilerine başarılar dileriz.


lokma imalatı