Blog

Blog

İzmir lokma blog sayfamızda sektörümüze ait sorunlara dair güncel bilgiler paylaşmayı amaçlıyoruz.

Sadece sorunları değil çözüm yollarını da sizin ile birlikte fikir alış verişi yaparak tartışmaya sunmak istiyoruz.

Maalesef henüz bir derneğiniz, sendikamız, odamız veya her hangi kamusal bir sivil toplum kuruluşu örgütlenmemiz olmadığından İzmir lokma yapımı ve hizmetini bir standartta oturtmak mümkün olmadı.

Her lokmacının kendine göre bir lokma yapımı ve sunumu var.

Oysa bir standart olsa, bu standartlara dair yurttaş bilgilendirilse iyi olmaz mı?

Neden İzmir Blog

Standart yok, denetim yok, kamusal alanda gözetim yok. Hayır işi diye manevi hassasiyetten ötürü karışan da yok. Bu durumu büyük denetim boşluğunu istismar eden var mı? Sizce yok mu?

Bilgilendirici Blog Sayfası

Çok basit bir gözlem bir tek soru dahi yeter. Kaç İzmir lokmacısı kamusal sorumluluğuna sahip çıkıyor, kazancını vergilendiriyor? Hiç merak ettiniz mi? Acaba kaç tane lokma firması yasal? Yasal yollardan çalışıyor?

Bu sorulara dair bizim ciddi şüphelerimiz var. Bu yazıda ki amaç manevi değeri ve sağlık yönü olan netice de gıda olan İzmir lokma sektörün de oluşan boşluğa dikkat çekmek ve istismarcılara karşı yurttaşın bilinçlenmesine katkı sunmaktır.

Bu elbette sadece bir blog yazısı ile olacak değildir bir site ile de olacak değildir.

Biz öncelikle sorumlu, yurttaşlık bilincine sahip ve hizmet verdiği sektöre ve emeğe saygı duyan lokma firmaları olarak bir araya gelerek dernek, kooperatif veya oda tarzında örgütlenerek mesleğimizde ve sektörümüzde hizmet standartlarımızı belirlemeliyiz.

Bu standartlara uymayanlara karşı da yurttaş ile birlikte mücadele etmeliyiz.

Daha Fazla Bilgi Bloğu

Bu mücadelede hem vatandaştan hem de kamudan destek istemeliyiz. Daha sağlıklı daha leziz lokma yapımı ve profesyonel lokma dağıtım organizasyonu için hep birlikte daha fazla çabalamalıyız.

Çabamız zamanla kamusal örgütlülüğe dönüştüğünde standartlarını da belirleyecek istismarcı korsanlarında sonunu getirecektir.

Yurttaş dolandırılma kaygısı duymadan, leziz sağlıklı İzmir lokma yiyecektir.


lokma blog